Köpek ve Çocuk İlişkileri

Kimi anne köpek gördüğü anda çocuğun önüne geçiyor ve bu hepimizi huzursuz eden. “sanki köpeğim onu ısıracak” dedirten bir olaydır.

Aslında böyle düşünmemek lazım. Bu tüm hayvanlar aleminde geçerli olan bir davadır. Çok basit bir örnek vermek gerekirse, Bir tavuğun 15tane civcivini tek tek kontrol ettiğini ve biri kaybolduğu anda onu tüm gün arayıp insanlardan korumaya çalıştığını biliyor görmüşsünüzdür.

Bu insanlarda da aynı şekilde olup bunu anlayış ile kabullenmeniz gerekmektedir.

Köpek ve Çocuk Dostluğu

Köpekler, en vahşi ırklar bile olsa da eğitimlerini tamamlamışlarsa çocukların çocuk olduğunu zaten bildiklerinden onlara davranış biçimleri de ona göre değişmektedir.

Benim köpeğimi örnek vermek gerekirse. 2 yaşında bir Golden Retriever dişi köpeğim var. 3aylık yeni doğmuş bir bebekle aynı odada saatlerce kaldı. Köpek bir bebeğin bebek olduğunu bildiği için ona çok narin ve nazik davranıyor. Hele ki bu toplum içine rahatca çıkan ve saldırgan bir ruhu olmayan bir köpek cinsiyse bundan asla çekinmeyiniz. Köpekler bebeklere her hangi bir hastalık taşımazlar aşıları yerindeyse. Efsanelerde duyduğunz gördüğünüz KİSTİ çıktı gibi haberlere aşılı bir köpeğin sebep olamayacağını lütfen unutmayın.

Özellikle Golden ve Labradorlar evde bebek bakıcılığı yapabilen Irklar başında en üst sırada yer alıyorlar. Yakın bir arkadaşım ingilterede köpek sahibidir. Eşi ve kendisi sabah 9dan akşam 5e kadar işliyorlar ve tüm o süre içinde 1yaşındaki erkek çocuğa evdeki 4yaşındaki labrador bakmaktadır. Yeri gelince oyuncaklarını verip hatta ve hatta sütünü bile getirmesini eğitimle öğrettiler. Bu çok güzel bir örnek olup yakında resim ve videoları paylaşacağım.

Leave a Reply