Köpek Eğitim Tasması Nasıl Kullanılır?

Sıklıkla merak edilen sorulardan biri de köpek eğitim tasması nasıl kullanılır sorusudur. Bu makaleyi okuduktan sonra bunun cevabını alacaksınız. Köpek eğitim tasması, köpeklere eğitim verildiğinde kullanılan ve cinsten cinse değişiklik gösterebilen tasmalardır. Bu tasmalar oldukça kullanışlı olup hayvanlara kesinlikle herhangi bir zarar vermez ve kişilerin bu eğitim sürecini daha iyi yönetmesinde yardımcı olur.

Köpek Eğitim Tasması Gerekli Midir?

Eğitim süresince dizginlemeyi ve olayları kontrol altına almanın en önemli yolu bu tasmaları kullanmaktır. Hayvanlara zarar vermeden bu duruma alıştırıp gün içerisinde de bir o kadar tasma kullanmayı öğretmek ilk amacımız olmalıdır. Bunun gerekli olması işleri daha da kolay hale getirebilir.

Köpeği Tasmaya Alıştırmak Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle bilinmesi gereken en önemli şey başlarda eğitim tasmasının fazlasıyla sık kullanılır hale gelmesidir. Köpeğin bunu bir alışkanlık olarak değerlendirip tıpkı yemek yemek gibi gün içinde belli saatlerde takmayı öğrenmesi gerekir. Bunun sonucunda hem kişi hem de köpek eğitim sürecini son derece kolay ve rahat atlatacaktır.
Köpek eğitiminde kullanılan birçok eğitim tasma modeli bulunur ve bunlar arasında çoğu hakkında yanlış bilgiler dolaşmaktadır. Bazı tasmalar kullanılırken köpeğin vücudunda yaralar oluşma ihtimali vardır fakat Sprenger modeli kullanıldığında bu sorun ortadan kalkacaktır. Tamamen inox ve uçları komple temizlenmiş birinci sınıf köpek tasmalarıdır ve fiyatları oldukça yüksek olsa da kullanışlıdır. Köpek eğitmenine sormadan kullanmanız tavsiye edilmez.

Eğitim Tasmasının Faydaları Nelerdir?

Öncelikle köpeğin bunu normal bir durum olarak görmesi ve eğitime katılmaya istekli olması en büyük gereksinimlerden biridir. Çünkü eğitim almak istemeyip huysuzlanan bir köpek tasma ile kalmak istemeyecektir.

Birkaç faydası şunlardır:

  1. Köpeğin daha rahat bir ortamda eğitim görmesini sağlar ve uzun vadede oldukça faydalıdır.
  2. Herhangi bir zarar vermemekle birlikte alıştırıldığında hiçbir sorun olmadan eğitime devam eder.
  3. Son derece pratik ve kullanımı kolaydır. İstendiğinde çıkartılıp tekrar takılabilir.
  4. Köpeğinizin cinsine göre de değişiklik gösterir.

Bu ve buna benzer faydaları son zamanlarda uzmanlar tarafından daha sık kullanılmasına yol açmıştır. Bu kullanım; eğitim sırasında kişileri rahat ettirmek, köpeklere komut uygulatmak ve herhangi bir zorluk yaşamadan eğitimi tamamlamak amacıyla uygulanır.

Kullanım Önerileri

Öncelikle yukarıda belirtildiği üzere Sprenger, Chicos, Doggie, Eastland, Euro Dog gibi çeşitleri bulunan bu tasmaları uzmanlara danışarak rahatlıkla kullanabilirsiniz. Tabii en önemli önerimiz bir köpek eğitmeniyle beraber çalışılarak onun ile birlikteyken takılmasıdır. Bu sayede hem köpeğinizi rahat ettirecek hem de kullanım esnasında herhangi bir zincir kopukluğu ya da ürün problemi yaşamadan siz rahat edeceksiniz.

Bununla beraber dilerseniz birçok mağazada ya da internet sitesinde bu ürünleri bulabilir ve sipariş verebilirsiniz. Günümüzde artan fiyatlarına nazaran bu saydıklarımız ve bunlar haricinde olanlar hala ucuzluğunu ve kalitesini koruyabilmektedir.