HİZMETLERİMİZ

İç ve Dış Mekan Tuvalet Eğitimi

Köpek sahibi olmanın sorumlulukları büyüktür özellikle ilk kez köpek sahiplenecekseniz o zaman pek çok açıdan köpek sahibi olmak daha zor gelebilir.

Köpek sahibi olmanın sorumlulukları büyüktür özellikle ilk kez köpek sahiplenecekseniz o zaman pek çok açıdan köpek sahibi olmak daha zor gelebilir. Ancak hayatınıza kattığı neşe ve heyecanlar nedeni ile bu sorumluluklar hafifleyecektir. Köpek tuvalet eğitimi şüphesiz ki en zorlu köpek eğitimi biçimlerindendir. Ayrıca bu eğitim sürecinde köpeğin yapacağı hatalar köpek sahiplerini çok üzebilir. Köpek tuvalet eğitiminin başarılı bir biçimde ilerlemesi için mutlaka sabır, sevgi ve disiplin gerekir.

Köpek eğitimleri arasında en zorlu eğitim olan tuvalet eğitimi pek çok insan tarafından kolay gibi görülür ancak aslında kolay değil aksine zorlayıcıdır. Doğru stratejiler ve köpeğin yaşına, ırkına uygun bir eğitim biçimi olmalıdır. Eğer profesyonel olmayan insanlar bu işi yapmaya kalkarsa boşuna efor harcayacak ve köpeğin psikolojik olarak zarar görmesine neden olabilecektir. Köpeğinizle sağlam ve güzel bir iletişim kurabilmeniz için profesyonel köpek eğitim tesislerini tercih etmelisiniz. Konu ile alakalı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

Köpek tuvalet eğitiminde önceliğiniz profesyonel köpek eğitmenleri olmalıdır. Bunu her köpek eğitmeni ve her bilinçli köpek sahibinden de duyabilirsiniz. Yanlış uygulamalar sonucunda köpekte ciddi psikolojik sağlık sorunları meydana gelebilir. Bu durum sizin huzurunuzu bozacakken köpekte sizden soğuyacak ve günde güne daha fazla aykırı bir köpek haline gelecektir.

Köpek tuvalet eğitiminde tüm köpek eğitimi biçimlerinde olduğu gibi adım adım ilerleyerek başarı elde edilir. Köpek eğitimi söz konusu olunca diğer eğitimlere göre daha fazla hassas olmak gerekir. Hassasiyeti, bilgi ile birleştirerek sonuç almamız mümkün olacaktır. Tuvalet eğitiminde atılacak adımları sizin için listeliyoruz;

Köpeğimiz İçin Bir Alan Oluşturmalıyız

Köpeğin beslenmesi, uyuması, dinlenmesi ve tuvaleti için bir alan belirlemelisiniz ve bu alan daha köpek eve gelmeden önce belirlenmeli ve köpeğin ırkına, boyutuna ve yaşına uygun bir biçimde dizayn edilmelidir. Bu alan sadece tuvalet eğitimi için değil diğer pek çok eğitim içinde büyük önem taşıyacaktır.

Bu alanda uyuması için rahat bir yastık, mama ve su kabı, oyuncakları olmalıdır ve tuvalet eğitimi için bir tarafı gazete kağıdı ile kaplanmalıdır. Köpek bu yerde kendini rahat ve güvende hissetmelidir. Köpek dostumuz evinize geldiğinde aile ile tanışma faslından sonra çok fazla vakit kaybetmeden yeni yaşam alanına alışmaya başlaması gerekir. Bu alana hızlı alışması tuvalet eğitimi sürecini hızlandıracaktır.

Eğitim sürecinde tuvalet alanına özel tuvalet ped’i ya da gazete kağıdı kullanabilirsiniz. Tuvalet ped’i, gazete kağıdına göre süreci hızlandırabilir ancak bu sizin tercihiniz dahilinde olan bir konu. İkisi ile de başarı elde edebilirsiniz. Tuvalet eğitiminde temel amacımız köpeğin sosyal yaşantısında ne zaman ve nerede tuvalet yapması gerektiğinin bilincinde olmasını sağlamaktır.

İlk başta sayısı fazla olan tuvalet ped’lerinin sayısını zamanla azaltarak kaldırılmalı ve köpeğin güvenli yaşam alanında adım adım uzaklaştırılmalıdır. Köpek tuvalet ped’inin ne işe yaradığını anladığında ped nerede olursa olsun hep ped’in üzerinde tuvalet yapacaktır. Tabi ki bu süreç çok hızlı ve kolay değil aksine zorlu ve sabır isteyen bir süreç olacaktır.

Köpek Tuvalet Eğitimi Öğrenme Süreci

Köpek ev içerisinde kolayca ped üzerine tuvalet yapmayı öğrenebilir. Ancak bu alışkanlığı sosyal ortamlara da taşımak gerekmektedir. Ev içerisinde tuvaletini güvenli ortamda yapan köpek dışarıda ise tuvaletini tutarak güvenli alana gitmeyi bekleyecektir. Bu uzun vadede köpeği bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Köpeğin böyle bir algıya sahip olmaması için ilk dışarı gezilerinde yanınızda tuvalet pedi taşımanız iyi bir çözüm olacaktır. Köpeğinizin tuvalet ihtiyacını sezdiğiniz anda tuvalet pedini kullanırsanız köpek dışarıda da tuvalet yapabilir. Ancak zaman geçtikçe köpek dışarıda ped aramaktan vazgeçecektir.

Köpek Tuvalet Eğitiminde En Önemli Konu; Sabır

Köpek tuvalet eğitiminde köpeğin başarılı bir biçimde tuvalet eğitimi alması için sabır ve sevgi çok önemlidir. Köpek pek çok kez hata yapabilir ancak sizin asla aşırı tepkiler vermemenizi öneriyoruz. Çünkü vereceğiniz aşırı tepkiler sonucu köpeğin psikolojisi olumsuz etkilenecek ve belki de köpek tuvalet eğitimi alması daha zor bir hal alacaktır. Cezalandırmak yerine pozitif eğitim biçiminin en değerli özelliği olan ödüllendirmeyi kullanarak tuvalet eğitimini daha başarılı bir hale getirebilirsiniz.

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Ne Kadar Sürer ?

Tuvalet eğitimi konusunda bilgi almak isteyen köpek sahipleri ilk olarak “Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Ne Kadar Sürer?” şeklinde soru sormaktadır. Ancak bu soruya net bir cevap vermek pek fazla mümkün değildir. Çünkü bu durumu etkileyen pek çok faktör vardır. Örnek olarak yaş, ırk, karakter ve eğitimi sunan kişi gibi faktörler köpek tuvalet eğitimi sürecini değiştirmektedir.

Ancak ortalama olarak 4 hafta içerisine bir köpeğe profesyonel olarak eğitim vermek mümkündür. Tabi ki profesyonel kişileri ve profesyonel köpek eğitim tesislerini tercih etmelisiniz.

Bakanlık Onaylı Köpek Eğitimi ve Köpek Oteli Okulu

Köpeğiniz için en iyi eğitimi uzmanlarımız tarafından profesyonel şekilde alın!