Yürüyüş Zamanı

Köpeklerin yürüyüşe çıkarılma zamanı sabahın en erken saatlerinde olmalıdır. Sabah uyandığınız takdir ilk işiniz köpeğinizi dışarıda çıkarmanız ve ortalama 45 dakika yürüyüş yapmanız gerekmektedir. Bu yürüşlerinizin faydası köpeğinizin enerjisi tamamen bitirmek ve siz işten gelene kadar yorgun bir şekilde uyumasını sağlamaktır.

Önemli olan husus öğlenleri zaman bulup 15 dakika da olsa köpeğinizi dışarı çıkarıp tuvalet eğitimi ve enerji ihtiyacını karşılamaktır.

Akşamları eve geldiğiniz zaman köpeğinizi dışarı çıkarmadan önce köpeğinize maması suyunu vermeli ve ondan sonra dışarıya çıkarmanız gerekmektedir. Böylelikle köpeğiniz dışarıda hem tuvalet ihtiyacını yapabilir hem de enerjisini rahatlıkla atabilir. Böyle köpeğiniz sakin bir köpek haline bürünmüş olacaktır. Bu yazılanları tekrarlı bir şekilde uygulama devam ederseniz sonuçlarını iyi bir şekilde alacağını göreceksiniz.

Gün içerisinde güneş batmadan mutlaka. Geceleri köpeklerin tedirginliği ve huzursuzluğu artıyor. En sağlıklı ve en verimli yürüyüşler gün içerisinde olmalıdır. Unutmayın ki köpeğinizin aşıları tam değilse çevreden hastalık bulaşma ihtimali yükseliyor. Bu yüzden önce veterineriniz ile görüşüp gerekli aşı kontrolünden geçmenizi öneriyoruz. Özellike yavru köpekler ve yeni doğum yapmış anne köpekler.

Yürüyüş süreleri 45 dakika’dan az olmasın ve en az 1 kere dışarıya çıkartın. Yüksek enerjili köpeklerin günde en az 2 kere çıkması özellikle hiperaktivite şikayetini yaşayan köpekler için önemli bir antremandır.

Leave a Reply