HİZMETLERİMİZ

Yavru Tuvalet Eğitimi

Köpekler oldukça zeki hayvanlardır ve pek çok kez sahiplerini zekaları ile şaşırtırlar. Yavru köpeklerde ise hem zeka hem de aşırı derecede öğrenme isteği vardır.

Köpekler oldukça zeki hayvanlardır ve pek çok kez sahiplerini zekaları ile şaşırtırlar. Yavru köpeklerde ise hem zeka hem de aşırı derecede öğrenme isteği vardır. Gördüğü tüm her şeyi tanımak isterler ve her komutu uygulamak isterler. Ama bu durum yavru köpek eğitimi sürecinin çok kolay olacağı anlamına gelmez. Çünkü tuvalet eğitiminde öncelik zeka ve öğrenme isteği değil alışkanlıklardır. Yavru köpek tuvalet eğitiminde asıl sorun köpeğin sizden önce nasıl tuvalet yapıyor olduğudur. Köpeklerde edinilmiş bir davranışı değiştirmek bazen oldukça zor ve yorucu oluyor ancak profesyonel köpek eğitimcileri bu işin üstesinden kolayca gelebilir.

Köpek tuvalet eğitiminde alışkanlıklardan sonra en önemli detay yaştır. 2 aylık bir köpek evinize geldiğinden hemen sonra komutlarınıza tepki vermesini istemek ya da tuvalet ihtiyacınızı sizin istediğiniz şekilde yapmasını beklemek doğru olmayacaktır. 2 aylık bir yavru öncelikle ortama iyi bir şekilde alışmalıdır ve aşılarını tamamlamış olmalıdır. Yavru köpek tuvalet eğitiminde sabırlı olmak doğru zamanı beklemek daha verimli bir tuvalet eğitimi sürecinin geçmesinin kilit anahtarıdır. Yavru köpek tuvalet eğitiminde 3. En önemli faktör ise köpeğin annesinden eğitim almasıdır. Aynı zamanda bu süreç anne sütü alma gibi önemli bir süreci de içerir. Köpek annesinden öğrendiği biçimde tuvaletini yapıyorsa bu bizim için avantaj olacaktır. Ancak petshoplarda köpekler bulundukları ortamlara tuvalet yapıyor olduğu için bu durum bizi tuvalet eğitimi sürecinde zorlayacaktır.

Bir köpek sahiplenen insanların ilk almasını istediği eğitim tuvalet eğitimi olmaktadır. Tuvalet eğitimi hizmetimizde köpeklere verilen tuvalet eğitimi hizmeti %100 başarı elde etmektedir. Bu güne kadar binlerce köpeğe tuvalet eğitimi verdik ve asla olumsuz bir geri dönüş almadık.

Yavru Köpek Tuvalet Eğitimine Başlamadan Önce

Tuvalet eğitimine başlamadan önce çevresel koşulları yavru köpek tuvalet eğitimine uygun bir hale getirmeliyiz. Köpek için güvenli ve uyumlu bir ortam oluşturmalıyız. Köpek daha eve gelmeden yaşam alanı, uyuma alanı ve tuvalet noktası belirlenmeli ve pek çok kural o daha eve gelmeden koyulmalıdır. Köpek ortama alışana kadar köpeği ev içerisinde yalnız bırakmamanız önemlidir. Köpek size ve yeni yaşam alanına güven duyması için sürekli varlığınızı hissetmelidir. Aksi halde sizi ve evi sahiplenemez ve güven duyamaz.

Yavru Köpek Tuvalet Eğitimine Başlangıç

İlk süreçte köpeğin ev içerisinde tuvalet yapmasına göz yumsanız da buna çok fazla alışmasına engel olmalısınız. Aksi hale köpek ileride dışarı tuvalet için çıkarttığınızda dışarıda yapmayacak ev içerisinde yapacaktır. Ayrıca köpeğin tuvaletini tutuyor olması uzun vadede sağlığına büyük zarar verecektir. Bu durumu engellemek için mümkün olduğunca kontrollü ve bilinçli olmalısınız. 1 ile 3 aylık dönemde olan köpeklerde mesane küçük olduğu için sık sık tuvaletini yapma ihtiyacı duyacaktır. Bu süreçte onu takip ederek tuvalet ihtiyacı olduğunda tuvalet alanına yönlendirmeni en doğrusu olacaktır. Onu tuvalet alanına girmeden önce ona komut verin ve tuvalet alanına yönelmesini sağlayın bu sayede zamanla edimsel koşullanma ile köpek bu komutu aldığında ya da tuvaleti geldiğinde tuvalet alanına gidecek. Bu noktada ödül ve ceza unsuruna dikkat etmek gerekir. Yavru ihtiyacını giderdiğinde ona ödül mamasını verebilirsiniz ya da onu sevmelisiniz.

Eğitim sürecinde asla cezalandırma gibi yöntemlere başvurmamalısınız. Sadece alçak sesli hayır komutuyla uyarmalısınız. Ceza konusunda olayı abartırsanız köpekle aranızda ki iletişim zamanla daha da olumsuz bir hal alacaktır.

Daha önce bahsettiğimiz gibi köpek tuvalet eğimine daha köpek eve gelmeden önce hazırlık yapmalısınız. Eğer düzenli ve profesyonel yavru köpek tuvalet eğitimi alırsa 1 yaşına kadar tuvalet ihtiyacını bir düzene oturtmuş olacaktır. Yavru köpeklerde 8-10 haftalık döneminde olan bir köpek her iki saatte bir tuvalet yapma ihtiyacı duyacaktır. Çünkü sindirim sistemleri gelişimini tam anlamı ile tamamlanmamıştır. Bu noktada tabi ki ırk ve köpeğin boyutu da çok önemlidir. Yavru köpekler mamadan sonra, uykudan sonra ve oyundan sonra tuvalet ihtiyacı duyacaktır. Köpekler zaten tuvaleti geldiğini bir şekilde belli etmektedir. Sizin yamanız gereken onları gerektiğinde iyi bir gözlemci olmak ve köpeğin yaşamında düzenli olmasını sağlamak yani her gün aynı saatlerde yemek ve su vermeniz, aynı saatlerde oyun oynayıp, aynı saatlerde tuvalete çıkarmanız gerekir.

Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi

1. Alan Belirleyin

Eve gelen yavru köpeğe özel bir alan belirleyin bu alan köpek boyutuna uygun olmalıdır. Bu alanı kafes olarak ayarlayabilirsiniz. Bir yanda oyuncakları; bir yanda oyuncakları; bir yanda uyuması için rahat bir yastık; bir yanda ise tuvalet ihtiyacı için bir gazete kağıdı olmalıdır. Bu alan tuvalet eğitiminin başlayacağı nokta olacaktır.2. Yemek ve Sonrası

Yavru yemeği yediği zaman onu gazete ya da pedle tüm yerleri kapanmış bir alanına götürmeli ve tuvalet eğiliminde bulunduğu anda ona komut vermelisiniz. Komut vermek ileride tuvaletini tutması gereken yerlerde ya da yapması gereken yerlerde onu anlamasını sağlayacaktır. İhtiyacını giderinde onu ödüllendirmeyi unutmayın. Daha sonra gün içerisinde belli zamanlarda bu tuvalet sürecini tekrarlayın örnek olarak köpek sabah uyandığında, gün içi uykularından sonra, uyumadan önce, oyunlardan sonra tuvalet ihtiyacı gelebilir.3. Tuvalet Pedlerini/Gazete Kağıtlarını Azaltın

Yavru köpek tuvalet eğitimi sürecinde kullandığımız gazete kağıdı sayısını zamanla azaltmalısınız. Sizde göreceksiniz ki köpek boş alana değil azalmış olan gazetelerin üzerine tuvalet yapacaktır. Her 2 günde 1 adet gazete kağıdını kaldırın 1 adet gazete kağıdı kalana kadar kağıt sayısını azaltacaksınız.4. Tuvaletini Yanlış Yere Yaparsa O Alanı İyice Temizleyin

Eğer köpek daha önceden sizin belirlediğiniz alan değil de farklı bir noktaya tuvalet yaparsa o zaman köpeğin kakasını o alandan temizlerken o noktada koku kalmasını da engellemek için amonyaksız deterjanlar ile o alanı temizlemelisiniz. Kaza sonucu tuvaletini yapan köpeğiniz asla cezalandırmayın. Eğer cezalandırırsanız köpekle aranızda ki ilişki berbat bir hal alacaktır.5. Tuvalet Eğitimi Sürecinde Köpeğin Psikolojisi

Yavru köpek tuvalet eğitimi sürecinde onu sürekli gözlemlemelisiniz ve psikolojisinin zarar görmesini engellemelisiniz. Kendi alanında uyurken hiçbir köpek rahatsız edilmekten hoşlanmaz. Ayrıca köpek oyun oynarken tuvaleti gelirse onu tuvaletten sonra tekrar oyun oynamasına izin verin bu onun için ödül gibi olacaktır. Aksi halde cezalandırılacağını düşünebilir. Köpekler insanların en iyi dostları oldukları için tüm köpek sevenler köpek sahiplenmek istemektedirler ancak yaşamınıza uygun olmayan ırkları tercih etmeniz sizin içinde köpek içinde olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Eğer bir köpek sahiplenecekseniz konu hakkında bilinçli insanlardan destek almalısınız.

Bakanlık Onaylı Köpek Eğitimi ve Köpek Oteli Okulu

Köpeğiniz için en iyi eğitimi uzmanlarımız tarafından profesyonel şekilde alın!

Adres
Dereağzı Mahallesi, Ulubatlı Hasan Caddesi No:19, 34528
Beylikdüzü/İstanbul

E-Posta
petokulu@gmail.com

Telefon
0(516) 169 09 99
0(532) 664 61 79

0(216) 999 87 99