Saldırı ve Savunma Eğitimi

Benim k9 köpeğim var. Henüz 1 aylık fakat nasıl eğiteceğimi bilmiyorum. Benim “saldır” dediğime saldıracak fakat, boş gezerken herkese saldırmayacak bir köpek eğitmek istiyorum yardım ederseniz sevinirim.
(HASAN KÖYLÜOĞLU)

Hasan Bey Merhaba, Öncelikle K9 Köpek ırkı diye bir terim yoktur.

K-9 Amerikan polis ve askeri köpek eğitime verilen genel terimdir. K-9 Eğitimi: Koruma, bodyguard, narkotik, bomba, asayiş gibi üstün eğitim programlarından başarılı olan köpeklere verilen kod adıdır.

Siz k9 derken ama tahminim alman çoban köpeğini kastettiniz.

Öncelikle 1 aylık köpeğinizin olması sağlıklı bir durum değildir. Vücutlarının iyi bir gelişim sağlayabilmeleri adına Anne sütünden 45 günden önce kesilmemeleri gerekmektedir.

Sizin soruya da gelince, saldırı eğitimini neden vermek istiyorsunuz? Her köpeğin içinde içgüdüsel bir koruma yanı vardır, siz eğer polis ve ya asker değilseniz bu gibi bir eğitimi keyif ve hobi olarak edinmeniz yanlıştır.

Köpekleri özellikle saldırı makinesi olarak kullanmak istemenizden pek hoşnut olmadığım gibi çok da karşıyım.

Saldırı eğitimini eğer geçerli bir gereçke sunarsanız Türkiye’de bu eğitimi veren saygıdeğer Köpek eğitim merkezleri vardır.

Kendi başınıza hiç bir şekilde tecrübesiz olarak verebileceğiniz bir eğitim değil. Sakın denemeye kalkmayın çevrenizdekilere ve özellikle kendinize büyük zararlar verip sonuçlarına katlanamayacağınız şekilde olacaktır.

Profesyonel yardım almadan bu eğitimi kimsenin kendi başına yapmasını önermiyorum.

Leave a Reply