Köpeğimi Nasıl Eğitebilirim?

Evcil hayvanı olan ve davranış sorunu yaşayan bir arkadaşımızın sorunu aşağıdaki gibidir.

“merhaba!…konyada yaşıyorum benim 6 aylık alman kurdum var yaklaşık 1 aydır bağlıyorum bahçede kulübesinde yaşıyor günde bir kaç saat serbest bırakıyorum bıraktığımda tanıdığı ve tanımadığı insanların üzerine gidiyor saldırmıyor ama onlarla oynaşmak istiyor tabiki gider gitmez insanların üzerine çişini yapıyor buna bir türlü anlam veremedim ne kadar ilgilensede olmuyor bu insanların arkasınan koşması ve çişini yapmaması konusunda ne yapa bilirim bana yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler çalışmalarınızda başarılar dilerim!…”

Köpekleri kulübe sadece yatma vakitlerinde tutmak gereklidir. Dış dünyadan yoksun etraftaki binlerce kokuyu alıp onları öğrenemeleri çözüldükleri zaman insanların üstlerine atlamasına sebep olmaktadır.

Her şeyi merak ettikleri için kafalarında bir liste yapıp çözüldükleri zaman teker teker bunları yapmaya çalışırlar.

Köpeğiniz ile aranızdaki bağın emin olun çok zayıf olduğunu bilmelisiniz. Köpek sizi hiç bir şekilde sürü lideri olarak görmediği için, istediği yere tuvaletini yapıp sizi pek dinlememektedir.

Yavruyken köpeği ayrıca bağlayıp hapis etmeniz onun psikolojik bozukluğa neden olup ileriki yıllarda bunu sizi “asla dinlememekle” karşılık vereceğinden emin olun.

Size tavsiyem geç olmadan köpeği tasmalı bir şekilde sosyal ortamda gezdirip insanlarla ve çevre hayvanlarla (özellikle kedilerle dost bir şekilde) tanıştırmanızdır.Sosyalleşmesi onun tamamen size daha fazla bağlanmasına sonuçlandırır.

Leave a Reply