Havlamayı Durdurma

Hiçbirşey sürekli olarak köpek havlamasından daha rahatsız verici olamaz. Herkesin sinirlerini alt üst edip sizin köpekle ilişkinizi zedeler ve komşuları deli eder. Bu çözülebilir! fakat yüksek derecede bağınızın olması gerekmektedir köpeğinizle. Köpekler bizimle iletişim kurmak amacı ile havlıyorlar. Sürekli durmayan aralıksız havlama normal bir davranış değildir köpeklerimiz için. Sürekli havlamak köpeğinizin size birşeyler söylemeye çalıştığı ve birşeylerin yanlış gittiğini isyan etmek ve hatta bir ihtiyacının karşılanmadığını belirtmek içindir.

Havlamak bazı köpek sahiplerinin köpek almak için birinci bahanesidir, yabancıları korkutmak ve ya evde küçük çapta bir güvenlik oluşturmak içindir. Köpeğinizn yabancı birisi geldiğinde havlaması, bir kuryenin ev sınırlarına yaklaşması bunlar olabilecek şeylerdir. Fakat sizin istediğiniz bunu yapmaması ise, köpeğiniz havladıktan sonra ona bağırıp sus hayır diye enerjisini yükseltmektense yanınıza çağırıp ona sakinlik ve pozitif enerji vermek bunu başarabildiğiniz zaman köpeğiniz inanın göz açıp kapayana kadar evde havla sorunu da giderecektir. Tedirgin olup farklılık ve değişimin kokusunu aldığı için dışa sizi uyarmak için havlıyor köpekler. Bunları başarmak için unutmayınız ki en başta köpeğinizin sürü lideri olduğunuzu kanıtlamanız gerekmektedir.

Eğer köpeğiniz havlaması sınırı aşmışsa, sürekli havlayıp susmuyorsa bu büyük bir sorun olup anında müdahale etmeniz gerekmektedir. Havlamaması gerektiğini gözlerine bakarak ona belirtebilirsiniz, hatta şşşt diyerek onu uyarmalısınız. Fiziksel uyarılar çok önemlidir. Fiziksel derken vurmak, aşşağlamak, küfür etmek veya canını yakmak bunlar asla değildir ve yapılmaması gerekmektedir. Ştt diyerek uyarın, devam ediyorsa elinizi bir anne köpeğinin yavru köpeğini uyardığı gibi ensesine şok etkisi yaratacak 5 parmak ile bir ısırık atın. cimcik değil parmaklarınızla şok etkisi yapın. Devam ediyorsa sizde devam edin. Ta ki susana kadar, en sonunda havlaması gerektiğini anlayıp her havladığında sizin uyarınız ile bu engeli çok kısa sürede aşacaktır. Asla yarım bırakmayınız süre sınırlandırması koymayınız. 1saat gibi bir süre sınırlandırması koyup pes etmeyiniz.

Unutmayın ki köpeğinizin davranışlarını sakınseniz ve üstünüzde olumsuz enerji yoksa, sakin bir ruh hali ile değiştirebileceksiniz. İçinizde bir sinir duygusu veya can sıkıntısı varsa hatta üzüntü de olabilir, köpeğiniz bu rahatsız enerjiden dolayı daha tedirgin olup asla bir değişim yapmak istemeyecektir. Herşeyin başında sakinlik gelmektedir.

Verdiğim örneklere rağmen havlaması durmuyorsa o zaman köpeğiniz dışarıya çıkmak istiyor, yada oyun oynayıp enerjisini boşaltmak istiyor demektir.

45 dakika dışarıya çıkın.. Yavaş tempo yerine hızlı tempo ile yürüyün hatta koşun, bisiklete tasmasını bağlayıp onu yorun. Bakın eve gelince ne kadar değişecektir hayatı 🙂

Saygılarımla

Köpek rehabilite uzmanı
Murat GÜNGÖR

SON YAZILARIMIZ
Eğitim Ortamları Köpek eğitimi sabır gerektiren bir iştir. Köpeğinize bir ortam..
Eğitim Süreleri Köpek eğitim süresi eğitim paketine göre ve köpek karekterine ..
Yürüyüş Zamanı Köpeklerin yürüyüşe çıkarılma zamanı sabahın en erken saat..
Kucağa Almak Hayır asla alınmamalı, özellikle havlayan köpeği kucağınıza..
Hızlı Tuvalet Eğitimi Öncelikle merhaba; İsmim Gizem. Ben daha beş günlük bir hayvan ..
Murat Güngör Kimdir? Murat Güngör, Samsunda doğup büyümüştür. 2010 yılında çoc..
Saldırı ve Savunma Eğitimi Benim k9 köpeğim var. Henüz 1 aylık fakat nasıl eğiteceğimi b..
Cezalandırma Yöntemi Hepimizin başlıca sorunlarından biri olan Köpek cezalandırma. K..
Köpek ve Çocuk İlişkileri Kimi anne köpek gördüğü anda çocuğun önüne geçiyor ve bu h..
Köpeğimi Nasıl Eğitebilirim? Evcil hayvanı olan ve davranış sorunu yaşayan bir arkadaşımız..
Evde Köpek Eğitimi Öncelikle merhaba, bu ilk makalem olacaktır umarım size faydası ..
Bir Köpek Sahiplenmeden Önce Bir köpek sahibi olmak dünyanın en güzel duygusudur bana göre....