Aile köpeklerinin, ailesi ile birlikte mutlu ve uyumlu bir biçimde yaşamaları için mutlaka köpek eğitimi almaları gerekir. Temel itaat eğitimi köpeğin ailesinin sözünden çıkmadan hareket etmesini sağlar. Eğer köpek yavruluk döneminde eğitim almazsa ilerde saldırganlık, havlama, liderlik savaşı gibi sorunlar yaşar ve ailesine pek çok soru yaşatır. Temel itaat eğitimi içerisinde pek çok komut içerir ayrıca bu eğitim türünde köpekte eğer istenmeyen davranışlar söz konusu ise bu sorunlara da çözümler üretilir.

Temel İtaat Eğitimi

Köpek temel itaat eğitimine önem veren köpek sahipleri köpekleri ile daha huzurlu ve mutlu yaşam sürer. Köpek, temel itaat eğitiminde öğrendiği komutlarla köpek sosyal ortamlarda sahibinin sözünden çıkmayarak hem kendi mutlu olur hem de sahibini mutlu eder. Aynı zamanda köpek sahibi köpeği olası tüm tehditlerden tek komutla korumuş olur. Aslında temel itaat eğitimi hem köpek hem de sahip için oldukça faydalı ve güvenli olur.

Yavru köpek sahipleri ya da ilk kez köpek sahiplenmiş olanlar genelde “köpeğim ne zaman temel itaat eğitimi almalı?” gibi sorular sormaktadır. Köpekler için eğitimin yaşı olmasa da ortalama olarak 3 ile 9 ay arasında temel itaat eğitimi en verimli şekilde öğretilebilir. Ancak bazı güçlü ırkların çok fazla ertelemeden 3. Ayda temel itaat eğitimi almasını öneriyoruz. Alabai, Kangal, Rottweiler, Cane Corsa, Mastif, Chow Chow, Husky, Samoyed gibi köpek ırkları güçlü, büyük ve inatçı olduğu için bu oldukça önemlidir.

Erken dönemde köpekler daha iyi eğitim almaktadır. Çok meraklı ve enerjik olan köpekler profesyonel köpek eğitmenlerinin elinde başarılı bir köpek eğitimi süreci geçirir. Eğer köpek bu dönemlerde eğitim alamazsa o zaman ilerde temel itaat eğitimi gibi önemli eğitimleri vermek biraz daha zorlayıcı olabilir. Temel itaat eğitimi sürecinde aynı zamanda köpeğin sosyalleşmesi için pek çok farklı mekana götürün ve yeni insanlarla tanışmasına imkan sağlayın bu durumda köpek hem eğitiminde ilerlerken diğer bir yandan ise sosyalleşecek. Temel itaat eğitimi ortalama olarak 4 hafta sürer bu köpeğin yaşına, enerjisine ve ırkına göre değişim gösterebilse de ortalama olarak 4 hafta sürüyor diyebiliriz.

Temel İtaat Eğitimi Hangi Komutları İçerir?

Temel itaat eğitimi, otur, yat, otur bekle, yat bekle, takip ve hayır komutları içermektedir. Otur komutu verdiğinizde köpeğin oturmasını sağlayacaksınız ve bu komut ile köpeğiniz ile sosyal ortamlarda konforlu bir biçimde bulunabilirsiniz. Otur komutu, otur bekle komutunun temelini oluşturacaktır. Otur bekle komutu ile köpeğin şımardığında ya da istemediğiniz davranışları sergilediğinde direk olarak müdahale edebileceksiniz. Siz ikinci bir komutu verene kadar köpek bu şekilde kalacaktır. Yat bekle komutu ile ise köpek siz komutu verdiğiniz de sol yanınızda yatarak ikinci bir komuta kadar hareketsiz bir biçimde kalacaktır. Takip komutu verdiğiniz zaman köpek sizi sol tarafınızdan takip edecek ve sizi geçmeyecek. Biliyorsunuz ki köpeklerin sahiplerini rahatsız ettiği bir diğer konu ise köpeklerin sürekli tasmalarını çekiştirmesi olmaktadır.

Temel itaat eğitimi ile bu sorunda çözülmüş olacak. Hayır komutu ile köpek eğer istemediğiniz bir davranış sergiliyorsa kolayca engel olacaksınız. Temel itaat eğitimi hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Temel İtaat Eğitimi Köpekler İçin Neden Önemlidir?

Temel itaat eğitimi köpeğinizin aldığı ilk eğitimlerden biri olacağı için köpeğin gelişiminde büyük önem taşır. Algısı bizimkinden çok farklı olan köpeklerin algısının biraz olsun değiştirildiği bu eğitim biçimi her aile köpeği için gereklidir. Çünkü köpek ev içerisinde ev halkını ya da komşuları pek çok davranışı ile rahatsız edebilir temel itaat eğitimi ile olumsuz davranışlarını sadece tek komutla engelleyebilirsiniz. Köpeğinizle mutlu bir yaşam sürmeniz için mutlaka temel itaat eğitimi konusunda destek almanızı öneriyoruz.

Köpekler sahiplerini her zaman mutlu etmek istemektedirler. Ancak bunu nasıl yapabileceklerini pek fazla bilemezler. Temel itaat eğitimi sayesine köpek sizin ondan ne beklediğini anlayacak güzel bir iletişim diliniz gelişecek. Başarılı bir temel itaat eğitiminden sonra köpek ile pek çok sosyal ortama sorunsuz bir şekilde giriş yapabilecek ve vakit geçirebileceksiniz. Temel itaat eğitimi örnek olarak bir çocuğun ilk eğitimi için okula başlaması ile eş değer görebilirsiniz. Köpek bu eğitimden sonra pek çok yeni özellik kazanabilecek ve kendini farklı alanlarda geliştirebilecek.

SON YAZILARIMIZ
Eğitim Ortamları Köpek eğitimi sabır gerektiren bir iştir. Köpeğinize bir ortam..
Eğitim Süreleri Köpek eğitim süresi eğitim paketine göre ve köpek karekterine ..
Yürüyüş Zamanı Köpeklerin yürüyüşe çıkarılma zamanı sabahın en erken saat..
Kucağa Almak Hayır asla alınmamalı, özellikle havlayan köpeği kucağınıza..
Hızlı Tuvalet Eğitimi Öncelikle merhaba; İsmim Gizem. Ben daha beş günlük bir hayvan ..
Murat Güngör Kimdir? Murat Güngör, Samsunda doğup büyümüştür. 2010 yılında çoc..
Havlamayı Durdurma Hiçbirşey sürekli olarak köpek havlamasından daha rahatsız ve..
Saldırı ve Savunma Eğitimi Benim k9 köpeğim var. Henüz 1 aylık fakat nasıl eğiteceğimi b..
Cezalandırma Yöntemi Hepimizin başlıca sorunlarından biri olan Köpek cezalandırma. K..
Köpek ve Çocuk İlişkileri Kimi anne köpek gördüğü anda çocuğun önüne geçiyor ve bu h..
Köpeğimi Nasıl Eğitebilirim? Evcil hayvanı olan ve davranış sorunu yaşayan bir arkadaşımız..
Evde Köpek Eğitimi Öncelikle merhaba, bu ilk makalem olacaktır umarım size faydası ..
Bir Köpek Sahiplenmeden Önce Bir köpek sahibi olmak dünyanın en güzel duygusudur bana göre....