Köpeklerde Davranış Bozuklukları Sorunları

Pek çok aile köpeğinde zaman geçtikçe bazı davranış bozuklukları meydana gelebilir. Zamanla bu durum köpek sahibi için büyük sorunlara neden olur. Bunu engellemenin en önemli ve tek yolu köpek eğitimidir.

Köpeklerde ırk, yaş, yaşam ortamı gibi faktörler fark etmeden pek çok farklı davranış sorunu gözlemlenebilir. Ele aldığımız bu yazıda köpek davranış sorunlarını ve çözümlerini ayrıntılı olarak ele alacağız. Umuyoruz ki bu yazı köpeğinizin sorunlarına çözüm olabilir.

Köpeklerde Davranış Bozukluğu Hakkında Genel Bilgiler

Eğer bir köpek beslediyseniz mutlaka bilmelisiniz ki köpekler duygusal hayvanlardır. Tüm davranış sorunlarının altında köpeklerin yaşadığı bazı psikolojik sorunlar yatmaktadır. Örnek olarak ayrılık korkusu, yalnızlık anksiyetesi gibi sorunlar köpeğin istenmeyen davranışlar sergilemesini neden olmaktadır. Köpeğinizi ödüllendirirken dikkatli ve kontrollü olmalısınız çünkü yanlış zamanda ödüllendirme ya da cezalandırma da köpekte davranış sorunlarına neden olur.

Köpeklerde Davranış Bozukluğuna En İyi Çözüm; Köpek Eğitim

Köpek eğitimi başta davranış bozukluğu olmak üzere tüm sorunlara önemli bir çözüm sunmaktadır. Köpek eğer erken zamanlarda itaat eğitimi alırsa pek çok davranış bozukluğundan arınır. Ancak yine de birkaç sorun yaşaması mümkün olacaktır. Eğer bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen erken dönem itaat eğitimleri konusunda geç kalmış olabilirsiniz ancak yine de köpeklerde eğitimin yaşı olmadığını belirtmek isteriz. Köpek eğitimi ile alakalı bilgi almak ya da destek talebinde bulunmak için bizi arayabilirsiniz.

Köpeğinizin üzerinde hakimiyet sahibi olmalısınız, sınırları belirleyen kişinin siz olması durumuna eğer aşırı isyankar ve ısrarcılığa devam ediyorsa ona ödüller sunarak sözünüzü dinlettirmeye çalışın. Köpeğin sizin patron olduğunuzu kabul etmesi gerekir. Her yanlış davranışında köpeğe “hayır” komutu vererek onu yanlış davranışlardan vaz geçirmeye çalışın. Zaman içerisinde sizi anlayacak ve ödül için davranışından vazgeçecektir.

Köpeğin alışmış olduğu her davranış bozukluğu aslında sahibinin köpek yetiştirme konusunda bilinçsiz olmasından kaynaklanır. Onu asla terk etmeyin her sorun köpek eğitimi ile kolayca çözülebilir. Her köpek sahibinin bakımına muhtaçtır ve asla sokakta yeniden yaşamasını kurgulayamaz muhtemelen acı bir şekilde can verecektir.

Köpek davranış bozukluğu hakkında sık sorulan sorular

Köpeğim araba kovalıyor ne yapabilirim?

Köpekler, araba, kamyon, bisiklet ya da koşu yapan insanları kovalamak isteyebilir. Bu oyun da olabilir ancak büyük ihtimalle içgüdüseldir. Avcılık içgüdüsü kaçan bir canlıyı kovalamak ve yemek üzerine köpeği tetikler. Bunu en iyi köpek itaat eğitimleri ile çözebilirsiniz. İtaat eğitimi ile köpek sadece tek bir komut ile ne yapıyorsa yapmayı bırakacak.

Köpeğim çok havlıyor ne yapabilirim?

İnsanların konuşmasını engellemek ve köpeklerin havlamasını engellemek aynı şeydir. Köpeklerin iletişim biçimlerinden biriside havlamaktır. Köpekler korumacı içgüdüleri nedeni ile geceleri duyduğu seslere karşı havlama tepkisi verirler. Ancak bu sizi ve komşularınızı rahatsız eder ve sizi suçlu kılar. Bu durumda öncelikle köpeğin neye havladığını bulup çözüm üretmeniz gerekir. Eğer üretemezseniz köpek eğitim merkezlerinden yardım almanız gerekir.

Köpeklerde Isırma

Bir köpek eğer yavruluk döneminde saldırma, ısırma eğilimi gösteriyorsa bunu yetişkin olduğunda da gerçekleştirecektir. Bu sorunu temel itaat eğitimi ile kolayca engelleyebilirsiniz. Eğer bir köpek insanları ısırarak korkutacağını öğrenirse bunu her zaman yapacaktır. Ve zamanda daha da güvenilmez ve saldırgan bir köpek haline dönüşecektir.

SON YAZILARIMIZ
Eğitim Ortamları Köpek eğitimi sabır gerektiren bir iştir. Köpeğinize bir ortam..
Eğitim Süreleri Köpek eğitim süresi eğitim paketine göre ve köpek karekterine ..
Yürüyüş Zamanı Köpeklerin yürüyüşe çıkarılma zamanı sabahın en erken saat..
Kucağa Almak Hayır asla alınmamalı, özellikle havlayan köpeği kucağınıza..
Hızlı Tuvalet Eğitimi Öncelikle merhaba; İsmim Gizem. Ben daha beş günlük bir hayvan ..
Murat Güngör Kimdir? Murat Güngör, Samsunda doğup büyümüştür. 2010 yılında çoc..
Havlamayı Durdurma Hiçbirşey sürekli olarak köpek havlamasından daha rahatsız ve..
Saldırı ve Savunma Eğitimi Benim k9 köpeğim var. Henüz 1 aylık fakat nasıl eğiteceğimi b..
Cezalandırma Yöntemi Hepimizin başlıca sorunlarından biri olan Köpek cezalandırma. K..
Köpek ve Çocuk İlişkileri Kimi anne köpek gördüğü anda çocuğun önüne geçiyor ve bu h..
Köpeğimi Nasıl Eğitebilirim? Evcil hayvanı olan ve davranış sorunu yaşayan bir arkadaşımız..
Evde Köpek Eğitimi Öncelikle merhaba, bu ilk makalem olacaktır umarım size faydası ..
Bir Köpek Sahiplenmeden Önce Bir köpek sahibi olmak dünyanın en güzel duygusudur bana göre....